
TV seingen i Norge går i motsatt retning av hva mange har spådd. At økningen i tiden vi bruker foran PC’n skulle redusere tiden vi bruker foran TV’n, viser seg og ikke holde stikk.
Første halvår på TV har naturligvis vært preget av de store begivenhetene som OL, Eurovision Song Contest og ikke minst det pågående VM i fotball.
De kommersielle kanalene valgte klokt i å vente med å dra fram sine antatt tyngste skyts til etter OL-ilden hadde sloknet i Vancouver. NRK ”eide” TV – skjermen disse to ukene. På listen over de ti mest sette programmene på NRK (fra juni 2001 - 2010), innehar sendingene fra Vancouver hele syv av plassene.
TV2-gruppen
Da den kommersielle TV-krigen satte i gang for fullt etter OL, fortsatte tendensen som vi har sett de siste tre årene; TV2 fortsatte å tape seerandeler til de andre kommersielle kanalene. Med unntak av ”torsdag kveld i Nydalen” taper de stort sett over hele sendeflaten. Felles for de fleste høyratede programmene, er at de har hatt en nedgang på mellom 15-20 %.
Viasat-gruppen
Andelsmessig har Viasat-gruppen endt 1. halvår på omtrent samme nivå som samme periode i 2009. Etter lang tids vekst på Viasat4, har kanalen så langt i år slitt med å holde på seerne. Etter endt VM vil naturligvis juni og juli være sterke måneder for Viasat4. TV3 har isolert sett gjort det noe bedre enn 1. halvår i fjor. Luksusfellen, Paradise Hotell og Svinesund er alle programmer som har levert godt for TV3 i år. Masterchef var det konseptet som det var stilt høyest forventninger til, men innfridde ikke.
TVN-gruppen
Selv om TVN-gruppen i disse tider får lide som fotballfri sone, kan de samlet sett utropes til vårsesongens kommersielle vinner. Både TVN og FEM har levert en sesong med gode tall. Den mye omtalte middagskrigen, mellom TVN og TV3 har seermessig gitt TVN et solid løft. Men sesongens store hit har definitivt vært ”Alt for Norge”. Med et snitt på nesten 450 000 seere, endte den opp som en av tidenes største suksesser på kanalen.
Høsten 2010
De kommersielle kanalene har nylig presentert sine programsatsinger for høsten. At TV-seerne har mye å glede seg til utover høsten er det ingen tvil om. Antallet egenproduksjoner er rekordhøyt. Mange kjente og sikre konsepter kommer igjen, samt flere spennende programmer som vil utgjøre en sterk høst for kommersiell TV.
Tross en kontinuerlig økning i kommersiell seertid siden høsten 2007, tror vi ikke at høsten kommer til å bli et hvileskjær. Vi tror veksten skal fortsette. Ikke med de store løftene vi tidligere har sett, men en vekst i seertid på mellom 2-4 prosent ift i fjor anser vi som sannsynlig.
Hvem vinner?
Kampen mellom TV-husene er sterkere enn noen gang, og det store spørsmålet blir om TV2 evner å snu trenden med fallende andeler. Kanalen skal servere seermagneter som Jakten på kjærligheten, Skal vi danse og X-faktor kommer på skjermen i høst. Sammen med Senkveld, Torsdag kveld i Nydalen, Gylne tider, Lurt av Karlsen, Golden Goal og Hvaler utgjør de et potensielt sterk skjema. I tillegg kommer Kristin Skogheim, Atle Antonsen, Sigurd Sollien og Jan Thomas til å sette sitt preg på TV-høsten på TV2.
TVN kommer med mange velfungerende konsepter, både med og uten en tvist. 4-stjernes konseptet skal denne gangen ta med seg kjendisene på reise. Ylvis-brødrene viker plass for Kjetil Andre Aamodt og Lasse Kjus i programmet ”Hvem kan slå Aamodt og Kjus”. 71 grader nord, Åndenes makt, Sinnasnekkeren, Wipeout og Turnuslegene kommer også på TVNorge til høsten.
TV3 har presentert en god miks mellom kjente og nye konsepter på kanalen. Luksusfellen, Bygg og Bedrag, Hellstrøm rydder opp og Robinson er sikre gode kort. Kanalen har også børstet støvet av Fangene på fortet. I serien Norske millionærer skal vi følge millionærers hverdag på nært hold. 3 Bryllup og en brudeferd er TV3s svar på TVNorges 4-stjernes konsept.
På papiret kan TV2 sin høst virke som den sterkeste. Men trenden med at de store taper til de mindre, jobber fremdeles mot dem. Med så mange sterke kort, har de mulighet for å redusere andelstapene de har opplevd de siste årene. En viktig joker i dette spillet er NRK. Kanalen har i vår levert sterke tall, selv om vi ser bort fra OL. En god høst fra NRK vil ramme TV2 sterkere enn de andre kommersielle kanalene.
Av Geir Hjertøy, TV-sjef i MediaCom